Hosting współdzielony czy VPS
Hosting współdzielony czy VPS
12 lipca, 2018
Jak zapewnić bezpieczeństwo ochrony danych w formie elektronicznej
Jak zapewnić bezpieczeństwo ochrony danych w formie elektronicznej
24 lipca, 2018
Pokaż wszystkie

Jakie korzyści daje certyfikat SSL

Jakie korzyści daje certyfikat SSL

Obecnie Internet oferuje szereg rozmaitych możliwości jakie można dokonać online, a m.in. zakup biletów na różne środki transportu, biletów na koncerty, możemy zapisać się na jakieś wydarzenie, czy zamówić jedzenie oraz zrobić zakupy.  W trakcie tych czynności często jesteśmy proszeni o podanie danych osobowych lub finansowych, a więc chcemy by w pełni przeglądarka zagwarantowała bezpieczeństwo ich ochrony przed działaniem cyberprzestępców.

Google w 2017 zadecydowało, aby strony pozbawione certyfikatu SSL oznaczać jako potencjalnie zagrożone. Z rozwiązania korzystały kiedyś jedynie duże firmy, które w szczególności chciały zapewnić bezpieczeństwo użytkowania swoich witryn, jednak z upływem czasu wzrosła liczba osób zainteresowanych tą tematyką.

Zarówno przeglądarka internetowa Chrome jak i Firefox stawiają duży nacisk na kwestię certyfikatu SSL. Oprócz poinformowania internautę o jego występowaniu na danej witrynie, certyfikat wpływa także na pozycjonowanie stron www. Skutki niezastosowania zabezpieczenia w szczególności odczują właściciele sklepów internetowych lub inne podmioty świadczące usługi, ponieważ zmniejszy się ilość wejść i ruch na stronie, a w kwestii pozycjonowania, strony pozbawione certyfikatu będą występowały coraz niżej w rankingu Google.

Skrót certyfikatu SSL pochodzi z anglojęzycznej nazwy, którego rozwinięcie to Secure Socker Layer, pojęcie pojawiło się w 1994 roku. SSL opracowali pracownicy firmy Netscape. Certyfikat ma celu powiadomienie użytkowników danej strony internetowej czy wprowadzane przez nich dane są objęte całkowitą ochroną. Działanie polega na transmisji zaszyfrowanych danych przez klucz AES, która występuje pomiędzy komputerem a danym serwerem. Do informacji z protokołem HTTPS stosuje się zabezpieczenie w postaci TLS.

Co zapewnia certyfikat SSL?

Jeśli strona nie posiada zabezpieczenia certyfikatem, użytkownicy przeglądarek Chrome i Firefox są od razu zawiadamiani o tym fakcie. W konsekwencji firmy mogą utracić potencjalnych klientów. Certyfikaty gwarantują trójstopniową ochronę wszelkich zamieszczanych na stronie informacji.

  • Zapewniają integralność danych dzięki czemu nie jest możliwa ich zmiana przez inne podmioty, a w przypadku próby przekształcenia, certyfikat od razu wykryje takie działanie.
  • Szyfrują dane co sprawia, że stają się całkowicie tajne.
  • Gwarantują użytkownikom pewność, że nie zostali przypadkowo przekierowani na inną stronę.

Rodzaje certyfikatów SSL

Wybór rodzaju certyfikatu zależny jest od charakterystyki prowadzonej przez firmę działalności i danych użytkowników, które pobiera się i umieszcza na serwerze. Tanie certyfikaty SSL dostępne są na stronie https://www.cal.pl/certyfikatyssl

Wyróżnia się trzy klasy certyfikatów SSL:

  • DV (Domain Validation) – charakteryzujący się podstawowym uwierzytelnieniem
  • OV (Organization Validation) – gwarantujący rozszerzony stopień uwierzytelnienia
  • EV (Extended Validation) – zapewniający całkowity poziom uwierzytelnienia

Certyfikat DV spełni oczekiwania jedynie gdy dany podmiot ma możliwość używania domeny i nie weryfikuje się żadnych danych osobowych. Natomiast w przypadku certyfikatu klasy OV konieczne jest sprawdzenie danych użytkowników, doręczenie umowy spółki oraz wyciągu z KRS. Najbardziej skomplikowana sprawa występuje jeśli zdecydujemy się na wybór certyfikatu zapewniającego największy poziom bezpieczeństwa, czyli certyfikatu EV. Należy sprawdzić status prawny organu wnoszącego wniosek, jego dotychczasową obecność, a także poprawność w odniesieniu do danych urzędowych.