Domena publiczna a prawo dostępu do dzieła
Domena publiczna a prawo dostępu do dzieła
7 lipca, 2018
Hosting współdzielony czy VPS
Hosting współdzielony czy VPS
12 lipca, 2018
Pokaż wszystkie

Hosting jako niezbędny element strony internetowej

Hosting jako niezbędny element strony internetowej

Obecnie, Internet przejawia się w każdej płaszczyźnie naszego życia i niezaprzeczalnie spełnia bardzo istotną rolę na świecie. Za pomocą Internetu możemy zrobić zakupy nie wychodząc z domu, zapłacić rachunki oraz umówić się na wizytę do lekarza. Ponadto, wiele możliwości, które oferowane nam są w sieci, jak np. media społecznościowe, platformy blogowe czy fora internetowe, pomogą zaistnieć w tym obszarze i ułatwią dalszy rozwój naszego biznesu.

Pojęcie hostingu, choć powszechnie występujące, nie jest znane dla wszystkich użytkowników. Przybliżając definicję, hosting można określić jako pewnego rodzaju usługę udostępniania miejsca i zasobów strony internetowej na serwerze. Serwisy www funkcjonują całą dobę, w przeciwnym razie, możemy utracić potencjalnych klientów w wyniku ograniczenia możliwości korzystania ze strony.  Aby każdy mógł odwiedzić witrynę, powinniśmy zapewnić jej bezustanne funkcjonowanie, od rana do wieczora. W tym celu wykorzystuje się właśnie miejsce na komputerach pracujących nieprzerwanie i zamieszcza się w nich stronę internetową.

Aby założyć swoją własną stronę internetową, czy to z poziomu przedsiębiorcy czy osoby prywatnej, należy spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim proces rozpoczyna się od stworzenia strony, czyli albo poprzez wykorzystanie gotowego szablonu lub wykonania projektu graficznego, który możemy zlecić podmiotom zawodowo się tym zajmujących. Następna kwestia to posiadanie swojej własnej domeny, pod którą witryna będzie widoczna w sieci oraz wykupienie hostingu, na którym można ją zamieścić.

Na rynku rośnie liczba firm oferujących usługi hostingowe. Udostępniają nam miejsce na swoich serwerach, na których można zamieszczać wszystkie potrzebne dane. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku małych serwisów, rozbudowanych stron www, sklepów internetowych kont e-mail, gromadzenia zdjęć czy innych pików multimedialnych.

Należy uważnie prześledzić oferty, ponieważ po podjęciu decyzji odnośnie usług danej firmy, musimy zawrzeć umowę, najczęściej na okres roku.

Jaki hosting wybrać?

Chcąc zapewnić poprawne funkcjonowanie strony w Internecie, należy rozważyć ofertę hostingową, która spełni konkretne wymagania. Podczas wyboru warto kierować się pewnymi parametrami, do których należą:

  • Stan techniczny – odpowiedni stan dysków oraz pozostałych podzespołów zapewni poprawne funkcjonowanie serwera,
  • Szybkość łącza – jakość i prędkość połączenia z siecią wpływa na szybkość ładowania się strony,
  • Transfer – oznacza wielkość danych pobieranych przez użytkowników witryny w trakcie jej przeglądania. Jeśli na stronie znajduje się wiele plików multimedialnych, warto nabyć większy transfer. Małe konto posiada średnio 10GB limitu transferu w okresie miesiąca i w większości przypadków jest wystarczającym rozwiązaniem dla serwisów, które zamieszczają niewielką galerie zdjęć i kilka podstroi informacyjnych,
  • Uptime – jest to wyrażony w procentach czas zapewnienia dostępności usługi i sprawnego działania serwera. Oczekiwana wartość uptime wynosi 99%,
  • Ograniczenia powierzchni dysku – firmy hostingowe najczęściej oferują konta z limitem około 1GB. W zależności do wielkości umieszczanych na stronie danych, zapotrzebowanie przestrzeni dyskowej jest zróżnicowane. Proste witryny wykorzystują średnio około 200 MB, natomiast, jeśli zamierzamy wstawiać na stronę dużo plików multimedialnych, a ponadto używamy firmowego e-maila, który utworzono pod domeną strony, konieczna będzie większa powierzchnia dyskowa,
  • Technologie – warto zapytać webmastera, czyli autora strony, jakie są wymagania w zakresie hostingu i jakie technologie zastosowano podczas jej budowania . Dopasowanie zdolności serwera do strony internetowej jest ważnym aspektem, ponieważ od tego może zależeć czy konto hostingowe zdoła je obsłużyć,

Bezpieczeństwo – solidny usługodawca hostingu oferuje ochronę serwerów oraz powierzchni danych na którą składają się dane osobowe klientów, ich konta i wszelkie informacje w formie elektronicznej i papierowej.